себељубив

Вид збор: Придавка
Кој се сака само себеси, егоистичен; проникнат со себељубје, егоизам.
Англиски: egotistic
Примери:
Себељубив човек.
Себељубиви постапки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК