седло

мн. седла
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8521
1. Седало на јавач закрепено на коњ.
Англиски: saddle Албански: shalë
Примери:
(разг.) За магаре седло.
дамско седло
2. На велосипед, мотоцикл, трактор и сл. - седиште.
Англиски: saddle Албански: shalë, ulëse
Примери:
Го зеде велосипедот, се фрли на седлото и го снема.
3. Вдлабнато место на било.
Англиски: mountain saddle Албански: shalë
Употреба: Геологија
Примери:
Одеше по седлото на планината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи