североисток

(едн.) североистокот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22114
Дел од хоризонтот меѓу север и исток; месност, дел од држава што се наоѓа на таа страна.
Англиски: northeast Албански: verilindje
Употреба: Географија
Примери:
Дојдоа од североисток.
На североисток на Италија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи