северозапад

(едн.) северозападот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18740
Дел од хоризонтот меѓу север и запад; месност, дел од држава што се наоѓа на таа страна.
Англиски: northwest Албански: veriperëndim
Употреба: Географија
Примери:
Се упати накај северозапад.
На северозапад на Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи