свештенство

свештенството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19418
1. Свештеничка служба.
Англиски: service Албански: shërbim kishtar
Употреба: Религија
2. свештеници
Англиски: clergy Албански: prift, klerik
Употреба: Религија
Примери:
Православното свештенство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК