рунолист

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Повеќегодишна планинска билка со бели цветови во форма на ѕвезда со густи влакненца по стеблото и листовите.
Латински: Leontopodium alpinum Англиски: Edelweiss Албански: edelvajs, lloj bime
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи