ројче

Види и: рој (м.)
мн. ројчиња
Вид збор: Именка, среден род
рој
Англиски: swarm
Употреба: Деминутив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК