ројак

мн. ројаци
Вид збор: Именка, машки род
1. Млад рој пчели.
Англиски: swarm of bees Албански: roe bletësh
Употреба: Зоологија
2. рој
Англиски: swarm Албански: roe
FlexiMac
 менување на македонски глаголи