рои

(се) ројат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10624
1. За пчели и некои други инсекти - се изделува рој.
Англиски: swarm Албански: tuf, roe
Употреба: Зоологија
Примери:
Наскоро пчелите ќе се ројат.
2. За мисли - се појавува во големо количество.
Англиски: swarm Албански: tog, tuf
Употреба: Преносно значење
Примери:
Само какви мисли ми се роеја во главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи