пробдее

робдеат; пробдеј, пробдејте; пробдеав, пробдеаја; пробдеал; пробдеан; (ќе) пробдеев, (ќе) пробдееја; (ќе) пробдеел; пробдеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29154
Помине некое време буден.
Англиски: guard
Примери:
Ја пробдеа ноќта над постелата на болното дете.
Изведенки
пробдејува несв.
пробдејуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК