равенка

мн. равенки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8641
Математички израз со една или повеќе непознати величини.
Англиски: equation Албански: barazim, ekuacion
Употреба: Математика
Примери:
Равенка со една непозната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи