пружина

мн. пружини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18437
Еластична, метална направа, во различна форма, што се враќа во истата положба штом ќе престане дејството на сила, притисок врз неа.
Англиски: spring
Употреба: Технологија
Примери:
Спирална пружина.
Пружина на часовник.
Пружина на кревет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК