пропасти

пропастат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51530
1. Загуби, доведе до пропаѓање
Англиски: destroy
Примери:
Ја пропасти единствената можност.
2. (се пропасти) Се доведе до пропаст (материјално, морално).
Англиски: destroy
Изведенки
1. пропастува несв.
(се) пропастуваат
2. пропастување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК