прле

мн. прлиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14766
Младо од магарица.
Англиски: donkey
Изрази
Не трчај како прле пред магаре - не се истрчувај, чекај постарите да кажат.
Како прле и магаре - постојано заедно, не се делат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи