презиме

мн. презимиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1987
1. Фамилијарно име што се наследува, обично, по машка линија или што се добива (по избор) при стапување во брак.
Англиски: surname Албански: mbiemër
Примери:
Име и презиме.
Христијански презимиња.
2. прекар
Англиски: nickname Албански: nofkë
Употреба: Народна поезија
Примери:
Му извадија презиме - Гудето.
Ме викаат Секула Детенце / на презиме Соколово Дете.