презвитер

мн. презвитери
Вид збор: Именка, машки род
Свештено лице; во ранохристијанска црква - црковен службеник, световно лице избрано од верската заедница.
Англиски: presbyter
Употреба: Црковен термин
Изведенки
презвитерски прид.
презвитерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК