полуостров

мн. полуострови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4635
Дел од копно опкружен со вода од три страни.
Англиски: peninsula Албански: gadishull
Употреба: Географија
Примери:
Балкански Полуостров
Апенински Полуостров
Изведенки
полуостровски прид.
полуостровскиот
Пример: полуостровски земји
FlexiMac
 менување на македонски глаголи