подвид

мн. подвидови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32301
Збир од единки што се разликуваат по некои заеднички обележја во рамките на истиот вид (во систематизацијата).
Англиски: subtype
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК