писател

мн. писатели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 559
Тој што пишува уметнички литературни дела
Англиски: writer Албански: shkrimtar
Употреба: Литература
Примери:
Клуб на македонските писатели.
Драмски писател.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК