петок

мн. петоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3318
Петтиот ден во неделата.
Англиски: friday Албански: e premte
Примери:
во петок, во петоците, в петок
во петокот, спроти петок
Изрази
Ќе му дојде и нему црн петок - и тој ќе се најде во мака, во неволја.
Тие се петок и сабота - тие се многу блиски, неразделни се.