петокрак

петокрака
Вид збор: Придавка
Ранг: 33424
Со пет крака.
Примери:
(разг.) петокрака ѕвезда
Изведенки
петокрака ж.
мн. петокраки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК