петокнижје

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Првите пет книги од Стариот завет.
Англиски: Pentateuch
Употреба: Црковен термин
Изведенки
петкнижие ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК