пекар

мн. пекари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39491
1. Тој што пече леб и други печива.
Англиски: baker Албански: bukëpjekës
Употреба: Гастрономија
2. Тој што продава леб и други печива.
Англиски: baker Албански: furrtar
Употреба: Економија
Изведенки
пекарка ж.
мн. пекарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК