панукла

(едн.) пануклата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42418
чума
Англиски: plague
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
Пануклата кога биеше, помалку луѓе имаше.
(нар. поез.) Жена си имам црна панукла.
(разг.) Панукла да те собере!
(клетва) Да те чукне (удри) пануклата!
Изрази
(посл.) Надвор кукла, дома панукла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК