пантомима

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21639
Театарска претстава без зборови во која чувствата и мислите на лицата се искажуваат само со гестови и мимика.
Англиски: pantomime
Употреба: Сцена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи