оркан

мн. оркани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41517
Многу силен ветер.
Англиски: hurricane
Примери:
Северниот ветер прераснуваше во оркан.
Изведенки
оркански прид.
орканскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи