окашка

окашкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка нешто со нешто течно, кашесто и сл.
Англиски: stain Албански: njollos
Употреба: Разговорно
Примери:
Го окашка фустанчето.
2. Расипе, исплетка, измеша нешто.
Англиски: spoil Албански: prish
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ја окашка работата.
3. (се окашка) се извалка, се избербати
Англиски: stain Албански: përlyej, njollos
Употреба: Разговорно
Примери:
Се окашка од вишните.
Изведенки
1. окашкува несв.
окашкуваат
2. окашкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи