окарактеризира

окарактеризираат; окарактеризирајќи
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19299
Даде карактеристика, оценка за некого или за нешто.
Англиски: characterize
Примери:
Го окарактеризира како непријател.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи