метар

мн. метри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2048
1. Основна единица за мерење должина еднаква на 100 сантиметри.
Англиски: meter Албански: metër
Употреба: Физика
2. Средство, направа за мерење должина на која се обележани метри, сантиметри и милиметри.
Англиски: measure Албански: metër
3. Ритамска мера во поезијата, стапка.
Англиски: meter Албански: metër
Употреба: Литература
Изрази
Квадратен метар - единица за мерење површина.
Кубен метар - единица за мерење волумен.
Изведенки
метарски прид.
метарскиот
Пример: метарска должина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК