завечера

завечераат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52737
1. Почне да вечера.
Англиски: dinner Албански: fillon të darkoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Се собраа сите околу трпезата и завечераа.
2. Вечера малку, набрзина.
Англиски: dinner Албански: darkoj pak, shpejt
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа завечера суво лепче и си легна.
Изведенки
завечерува несв.
завечеруваат