мусандра

мн. мусандри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17859
Голем ѕиден плакар со прегради, украсен со резба; обично за чување постелнина.
Англиски: closet Турски: musandıra
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба
Примери:
Стоеше пред преполната мусандра.
Детето се скрило во мусандрата.