мраз

мн. мразови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1905
1. Вода во цврста агрегатна состојба, замрзната вода.
Англиски: ice Албански: akull
Примери:
Санта мраз.
Лимонада со мраз.
Во чашата стави три парчиња мраз.
2. Студено време со температура под нула степени.
Англиски: frost Албански: acar, ngricë
Примери:
Сув мраз.
Мразовите го cтегнаа снегот.
Cо првите мразови, војската слезе во селото.
Мразот пробиваше до коски.
Изрази
Мраз ми е душата - душата ми е стегната.
Како ѓавол на мраз - многу непријатно, неудобно се чувствува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК