мотел

мн. мотели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17858
Хотел покрај автопат со паркинг, наменет за прифаќање на тие што патуваат со моторни возила.
Англиски: motel
Употреба: Туризам
Примери:
Преноќивме во мотел.
Изведенки
мотелски прид.
мотелскиот
Пример: Мотелска соба.