морија

мн. мории
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36208
чума, епидемија од чума
Англиски: plague
Употреба: Медицина
Примери:
Старецот беше тука, не можеа да го сотрат војните, мориите, гладот и жедта.
стравична морија
чудна морија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК