мореуз

мн. мореузи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46964
Тесен дел морска површина кој разделува две копна и спојува две мориња, морски теснец.
Англиски: strait Албански: ngushticë
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК