микробиологија

(едн.) микробиологијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53584
Дел од биологијата што се занимава со проучување на микроорганизмите, микробите.
Англиски: microbiology
Употреба: Биологија
Изведенки
микробиолошки прид.
микробиолошкиот
Пример: Микробиолошки испитувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК