ментор

мн. ментори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15849
1. старател, воспитувач, учител
Англиски: mentor Албански: mentor
Употреба: Образование
2. Наставник што упатува аспиранти на академски звања во научноистражувачка работа.
Англиски: mentor Албански: mentor
Употреба: Образование
Изведенки
1. менторка ж.
мн. менторки
2. менторски прид.
менторскиот
Пример: менторски забелешки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи