мае

маат; мај, мајте; маев, маеја; маел; маен; маејќи; мајав, мајаа; мајал; мајан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22937
1. Задржува, застанува некого без потреба.
Англиски: hold off Албански: ndalon
Примери:
Го маеше цел час, едвај си отиде.
2. (се мае) Бесполезно губи време.
Англиски: stroll Албански: endet
Примери:
Се маеше низ дома без да фати некоја работа.
Изведенки
маење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК