матеница

мн. матеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10249
Пијалак направен од закиселено млеко обезмастено со матење.
Англиски: buttermilk Албански: dhallë, dhalltë
Употреба: Гастрономија
Изрази
(посл.) Кој се попарил од млеко, дува и на матеница - кој еднаш ќе згреши, подоцна премногу внимава.
Изведенки
маштеница ж.
мн. маштеници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК