март

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1556
Трет месец во годината.
Англиски: March Албански: mars
Употреба: Неменлив збор
Изведенки
мартовски прид.
мартовскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК