ливадарка

мн. ливадарки
Вид збор: Именка, женски род
вид печурка
Латински: Marasmius oreades Англиски: scotch bonnet Албански: lloj këpurdhe
Употреба: Ботаника
Примери:
За оваа цел погодни се повеќе видови како што се ливадарката, мачкината опашка, ежевката и друго.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК