лет

мн. летови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2111
1. Движење во воздухот со помош на крила.
Англиски: flight Албански: fluturim
Примери:
Од прозорецот го гледаше безгрижниот лет на птиците.
2. Движење на воздушно превозно средство до определена цел.
Англиски: flight
Примери:
Летот за Москва беше откажан поради лошите временски услови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК