лексикон

мн. лексикони
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид речник во кој по азбучен ред се објаснуваат разни поими, најчесто специјализиран за определена област.
Англиски: lexicon Албански: fjalor, leksikon
Употреба: Лингвистика
2. Енциклопедија со помал обем.
Англиски: encyclopedia Албански: leksikon, enciklopedi e shkurtër
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи