крепост

мн. крепости
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16596
1. тврдина, кале
Англиски: fortress Албански: kala, fortesë
Примери:
Царот гледаше од ѕидините на крепоста.
Војската ја сардиса крепоста.
2. поддршка, моќ
Англиски: support Албански: përkrahje, forcë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Организацијата е крепост на народот.