крвоток

мн. крвотоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21030
Кружно движење на крвта преку срцето и крвните садови.
Англиски: cardiovascular system Албански: qarkullim gjaku
Употреба: Анатомија
Примери:
Спортистите немаа проблеми cо крвотокот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК