коренушка

мн. коренушки
Вид збор: Именка, женски род
корен
Англиски: root
Примери:
Лупеше коренушки од зелка и ги јадеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК