кореноплод

мн. кореноплоди
Вид збор: Именка, машки род
Коренест зеленчук, чијшто корен се јаде.
Англиски: root tuber Албански: zharzhok rrënje
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Кореноплодот на репката, морковот и целерот се подготвува како салата во исхраната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК