коренов

кореновиот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа на корен, што се однесува на корен.
Албански: rrënje, rrënjorë
Употреба: Ботаника
Примери:
Коренов систем на растенијата.
Коренови влакненца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК