кореновка

мн. кореновки
Вид збор: Именка, женски род
Печурка што вирее во листопадни шуми, поврзана со корењата на дрвјата.
Латински: Oudemansiella radicata Англиски: rooting shank
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК