коренит

коренитиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18027
Што се однесува на основата, на суштината.
Англиски: radical
Примери:
Коренити промени.
Изведенки
1. коренито прил.
Пример: Политичката положба коренито се измени.
2. коренитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК